logo Jarocin'17
Aktualności – Zaczynamy odliczanie do JAROCIN FESTIWAL 2017!

Zaczynamy odliczanie do JAROCIN FESTIWAL 2017!

16 marca 2017

Udostępnij: facebook share button twitter share button

Festiwal w Jarocinie zawsze był głosem pokolenia, pokazywał to co aktualne i wyraziste w polskiej kulturze muzycznej. Od Wielkopolskich Rytmów Młodych w latach 70., przez najbardziej kulturotwórczą erę Festiwalu Muzyków Rockowych dekadę później, aż po poszukujące edycje ostatnich jedenastu lat – Jarocin stara się honorować swoją blisko czterdziestoletnią historię, oddając jednocześnie pole młodym, piszącym najnowszą historię polskiej muzyki. Bez wielkich dotacji i bogatych sponsorów, w 25-tysięcznym mieście, co roku kilkanaście tysięcy ludzi hołduje jego muzycznym tradycjom. Weekend między 14 a 16 lipca to data kolejnej edycji Jarocin Festiwal. Sprzedaż biletów ruszy już 1 marca 2017 roku.

PRZESTRZEŃ FESTIWALU

Olbrzymią tegoroczną nowością są przenosiny festiwalu do przestrzeni miasta. Z typowej imprezy na obrzeżach, Jarocin Festiwal stanie się imprezą miejską w pełnym tego słowa znaczeniu. Mamy świadomość, że to wizja odważna. Jeśli się powiedzie na pewno przyczyni się do stworzenia unikalnego w skali kraju wydarzenia, swoistego święta muzyki wypełniającego ulice i podwórka, parki i kościoły. W 2017 roku areną festiwalową będą m.in.:

Rynek Staromiejski – zabytkowy, centralny plac miasta z ratuszem, historycznymi kościołami i zabudową. Pierzeja rynkowych kamienic ustanowi tło dla jednej z dwóch głównych festiwalowych scen.

Park Radolińskich – historyczny park wielowiekowych właścicieli Jarocina z urokliwym pałacem rodu oraz okazałą polaną parkową – miejscem, gdzie stanie druga z głównych festiwalowych scen.

Ruiny kościoła Św. Ducha – pozostałości późnogotyckiego kościoła zostały w ubiegłych latach adaptowane na potrzeby kulturalne. Podłoga z kameralną sceną i przezroczysty dach tworzą niespotykane miejsce na koncerty specjalne, przedsięwzięcia teatralne i eksperymentalne.

Spichlerz Polskiego Rocka – doskonale usytuowany przy drodze krajowej nr 11 w zabytkowym spichrzu miejskim, jest instytucją kultywującą festiwalowe przedsięwzięcia przez cały rok. Wydaje nagrania, publikuje, jest miejscem koncertów i nowoczesnym muzeum muzyki rockowej w jednym. W trakcie festiwalu będzie miejscem spotkań, warsztatów i koncertów na otwartej scenie.

Scena na stawie – przestrzeń nad stawem w Parku Radolińskich. Miejsce koncertów przygotowanych pod kuratelą Estrady Poznańskiej. Wystąpią na niej artyści związani  z wielkopolską sceną muzyczną.

Jarociński Ośrodek Kultury – budynek legendarnego Jarocińskiego Ośrodka Kultury, skąd w ciągu ostatnich dekad wypływały sławy polskiej muzyki. W roku 2017 posłuży za klub festiwalowy i miejsce spotkań konferencji muzycznych z udziałem gości z całej Europy.

AMBASADORZY

Zmianie miejsca towarzyszy także odświeżona wizja artystyczna festiwalu, oparta na kilku opiekunach – ambasadorach poszczególnych dni i scen, wybranych z grona uznanych polskich muzyków. To oni mają zdecydowany wpływ na line-up festiwalu zapraszając artystów, których twórczość sami cenią i uważają za godną polecenia. Jako pierwsi w historii w rolę Ambasadorów Festiwalu wcielą się Wojciech Waglewski, FISZ, EMADE i Krzysztof Zalewski. Każdy z nich nadaje jarocińskiemu festiwalowi nową jakość, tworząc wyjątkową platformę międzypokoleniową i gatunkową. Zapraszając gości, tworząc zupełnie nowe projekty muzyczne, eksperymentując na scenie, sprawiają, że Festiwal Jarocin 2017 nabiera kształtu, jakiego  nie miał nigdy wcześniej!

JAROCIŃSKIE RYTMY MŁODYCH

W nadchodzących edycjach, chcemy położyć jeszcze większy nacisk na konkurs młodych talentów, wierząc że w zalewie festiwalowej oferty, Jarocin może stać się znów kolebką pewnej pokoleniowości. Na realnej promocji debiutantów i wyszukiwaniu talentów chcemy oprzeć ideę Jarocina, nieco w opozycji do wszechobecnych programów „talent-show”. W opozycji, bo pozbawioną presji komercyjnych mediów, za to z merytorycznym wsparciem ludzi oddanych muzyce i nie mniejszym zasięgu mediów publicznych.

Odbywające się od początku lat 70-tych XX wieku Wielkopolskie Rytmy Młodych były jednym z pierwszych i głośniejszych przeglądów debiutantów. To właśnie z nich narodził się w latach 80-tych – najpierw jako Przegląd Muzyki Młodej Generacji, później jako Festiwal Muzyków Rockowych kierowany przez Waltera Chełstowskiego – festiwal, o którym usłyszał cały świat i który ukonstytuował polską scenę muzyczną na kolejne dekady.

W roku 2017 Jarocińskie Rytmy Młodych to niemal półroczny konkurs dla młodych artystów. Począwszy od zgłoszeń internetowych, przez edycje terenowe w czterech miastach  w różnych częściach kraju, aż po finałowe koncerty w Jarocinie i nagrody dla laureatów. Zwycięzcy jesienią pojadą w trasę koncertową jako gość jednej z gwiazd festiwalu, a także będą mieli możliwość nagrania singla ze wsparciem promocyjnym uznanej wytwórni. JRM ma na nowo kreować jakość w polskiej muzyce. Patronat nad całością konkursu, wraz z promocją antenową i specjalnymi koncertami w Studiu im. Agnieszki Osieckiej, obejmie Trójka – Program III Polskiego Radia.

Ewoluująca formuła festiwalu, rozbudowanie go o wydarzenia specjalne i interdyscyplinarne, niezmienna jest w jednym aspekcie. To podczas konkursu debiutantów – Jarocińskich Rytmów Młodych od lat rozbłyskają gwiazdy. Szukamy następców Kasi Nosowskiej, Roberta Gawlińskiego, Muńka Staszczyka, Tomka Lipińskiego, Pawła Kukiza i wielu innych.

Zgłoszenia do konkursu Jarocińskie Rytmy Młodych rozpoczną się 1 marca marca na stronie www.rytmy.jarocinfestiwal.pl. Spośród wszystkich zgłoszeń, jury, w którego skład wejdą m.in. Ambasador Festiwalu Krzysztof Zalewski czy dyrektor muzyczny Trójki – Piotr Metz, wybierze 50 artystów, którzy w kolejnym etapie rywalizować będą w głosowaniu internautów. 20 bandów z największą ilością głosów publiczności wystąpi na jednym z czterech koncertów półfinałowych, odbywających się kolejno w Rudzie Śląskiej, Gdańsku, Poznaniu i Warszawie. Zespoły, które najlepiej poradzą sobie na żywo przed widownią i jury konkursowym w każdym z miast, zagrają na głównej scenie Jarocin Festiwal 2017! Ponadto zyskają możliwość supportowania jednej z gwiazd festiwalu na jesiennej trasie koncertowej, a także nagrania singla i otrzymania wsparcia promocyjnego.

MOTYW : NIEMEN

Każda następna odsłona jarocińskiego festiwalu będzie miała także MOTYW – jeden dzień poświęcony specjalnym wydarzeniom ze swojej przeszłości. Tegoroczny festiwal przyjmie MOTYW:NIEMEN, upamiętniając jedyny koncert Czesława Niemena w Jarocinie w roku 1987 poprzez koncerty, wystawy i spektakle teatralne. Ozdobą cyklu MOTYW:NIEMEN będzie koncert z udziałem Krzysztofa Zalewskiego – ambasadora JRM ze specjalnie przygotowanymi na tę okazję aranżacjami muzyki Mistrza.

Oprócz trzydziestej rocznicy występu Niemena na jarocińskiej scenie, mamy jeszcze jeden jubileusz. Dwadzieścia lat wcześniej, w roku 1967 ukazał się debiutancki solowy longplay Mistrza – „Dziwny jest ten świat”. Tym wydarzeniom poświęcony będzie cały jeden dzień podczas Jarocin Festiwal 2017. W jego ramach odbędą się koncerty główne, skupiające wielu artystów składających hołd Niemenowi ze szczególnym odniesieniem do wskazanych dat. Oprócz tego, w mieście pojawią się wydarzenia eksperymentalne, z wystawami i happeningami poświęconymi Niemenowi.

LINE-UP

Pierwszymi artystami festiwalu są oczywiście nasi Ambasadorzy. FISZ EMADE TWORZYWO zagrają w Jarocinie materiał ze swojej ostatniej płyty „Drony”. Wojciech Waglewski razem z Voo Voo przygotuje specjalny koncert z zaproszonymi gośćmi, którzy jeszcze przez chwilę pozostaną tajemnicą. Krzysztof Zalewski natomiast pojawi się na festiwalu w dwóch odsłonach, najpierw prezentując solowy materiał, a później przewodząc we wspomnianym MOTYWIE poświęconym postaci Czesława Niemena. Do line-up’u dołącza również pierwsza grupa artystów reprezentujących szerokie spektrum gatunkowe od death metalu przez jazz po hip-hop, z jednej strony zespoły dobrze znane jarocińskiej publiczności, z drugiej absolutni debiutanci na scenie festiwalu. Będą to kolejno:

WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET

HAPPYSAD

DECAPITATED

KALIBER 44

NATALIA PRZYBYSZ

MITCH & MITCH

Kup bilety wcześniej
i nie martw się czy wystarczy karnetów download Jarocin'17