26 maja ruszają koncerty eliminacyjne Jarocińskich Rytmów Młodych. Wydarzenie odbędzie się w klubie Kontrapunkt w Jarocinie, a wstęp na nie jest bezpłatny.

Konkurs dla młodych, obiecujących artystów, mający swoje korzenie jeszcze w latach 70-tych XX wieku jest bardzo ważną częścią Jarocin Festiwal. Przypomnijmy, że w tym roku konkursowe koncerty eliminacyjne odbędą się w trzech turach. Pierwsza rozpoczyna się w najbliższą niedzielę, kolejne koncerty zaplanowano na 2 i 23 czerwca. Wszystkie odbędą się w Spichlerzu Polskiego Rocka w klubie Kontrapunkt. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wszystkie koncerty będą  transmitowane on-line na kanale youtube Jarocin Festiwal. Jury, w skład którego weszli: Sidney Polak, Tomasz Jankowski i przewodniczący składu – Marek Piekarczyk, po każdym z koncertów ogłosi zwycięzcę koncertu eliminacyjnego. Wyłoniona w ten sposób „trójka” wystąpi pierwszego dnia Jarocin Festiwal. W kolejnym etapie, zwycięzca Jarocińskich Rytmów Młodych 2019 wystąpi drugiego dnia Jarocin Festiwal w koncercie telewizyjnym i otrzyma nagrodę o łącznej wartości 15 tys. zł na nagranie singla i realizację teledysku.

Tegoroczne koncerty eliminacyjne zainaugurują występy czterech zespołów: Calei, Glasspop”, Hurrockaine i Izzy and the Black Trees.

Calei

Jako pierwszy – 26 maja o godz. 16.00 na scenie Kontrapunktu pojawi się Calei. Zespół powstał w 2018 roku. Gra rocka z dużą ilością elektroniki. Dotychczas wydali promocyjną EPkę i zagrali kilka koncertów.

Glasspop

Drugi w kolejności wystąpi zespół – Glasspop. Grupa powstała w 2016 roku w Poznaniu. Tworzą ją doświadczeni muzycy, znani z takich zespołów jak: UFly, Hot Water, Chupa, Wolna Sobota, Alpha Dog, Tfaruk Love Communication. Klasyczne instrumentarium: wokal, gitara, bas i bębny dają szorstką, energetyczną, prawdziwie rock’n’rollową duszę, a wykorzystanie sampli i elektronicznych brzmień dodaje świeżości, co powoduje, że ich twórczość jest bezkompromisowa i wolna od ograniczeń. 

Hurrockaine

Trzecia grupa eliminacji to Hurrockaine grająca rock alternatywny. Zespół powstał pod koniec 2013 roku w Katowicach. Ma na swoim koncie dwie płyty EP „Rust’n’Love” (2017) oraz „Memo” (2018), których produkcją zajął się Tomasz “ZED” Zalewski, znany m.in z długoletniej współpracy z grupą Coma. Hurrockaine są laureatami wielu festiwali, przeglądów oraz plebiscytów muzycznych. Piszą o sobie, że w ich muzyce znajdzie się wszystko co sprawia, że czują się wolni i chcą się tą wolnością podzielić ze swoimi fanami.

Izzy The Black Trees

Ostatnim zespołem pierwszych tegorocznych eliminacji Jarocińskich Rytmów Młodych jest Izzy & The Black Trees. W ich występach dominuje punkowa energia przeplatana delikatniejszymi momentami oraz nutką psychodelii – the Pixies, Patti Smith band, Nick Cave, to niektóre skojarzenia publiczności, która miała już okazję zobaczyć zespól na żywo. Kwartet zarejestrował w studio swoją pierwszą EP, gdzie amerykański folk łączy się z gitarowymi riffami spod znaku Sonic Youth, wszystko to pod wodzą charyzmatycznego głosu wokalistki.