Jarocin Festiwal zagra z hasłem “Zostaw serce na ziemi”

Tegoroczny Jarocin Festiwal zagra z hasłem „Zostaw serce na ziemi”. Ta wspaniała akcja prowadzona przez Fundację dla Transplantacji ma na celu rozpowszechnienie idei przeszczepów, ratujących ludzkie życie i zdrowie. Razem z nami będzie zespół HLA 4transplant, którego perkusistą jest znany warszawski kardiochirurg dr Zygmunt Kaliciński, jednocześnie założyciel Fundacji dla Transplantacji.

Zespół HLA 4transplant koncertuje po całym kraju. „Zostaw serce na ziemi” to najważniejszy utwór zespołu, który grany bywał nieraz, m.in. jako support przed takimi artystami jak: Tomek Organek, Artur Gadowski z zespołem IRA, Piotr Cugowski z zespołem Bracia, Wojtek Pogorzelski z zespołem Oddział Zamknięty, Kazik, Kasia Kowalska. W propagowanie idei transplantacji włączają się też znani sportowcy: Robert Lewandowski, czy Robert Kubica.

Każdym koncertem, zespół HLA 4transplant propaguje transplantację, jako metodę ratowania życia i zdrowia, a przede wszystkim chce uświadamiać, uwrażliwiać i apelować do ludzi w różnym wieku i różnych profesji o rozpowszechnianie idei przeszczepów. – By wiedzę tę propagować skutecznie, potrzebna jest świadomość społeczna oraz ludzie, którzy podejmą odpowiedzialną decyzję o przekazaniu swoich organów do przeszczepu – podkreślają przedstawiciele Fundacji. –  Problemem w Polsce nie jest brak osób, które wyraziły taką zgodę, ale to, że nie rozmawiamy o tym z rodziną i bliskimi. Bo to właśnie rodzina, a nie my sami, podejmuje ostateczną decyzję – dodają.

Aniołem akcji Fundacji dla Transplantacji  jest 24 letnia Iza Dudziec, która urodziła się z niekorekcyjną wadą serca. Jej serce było operowane 6 razy. Wcześniej czy później nie wytrzyma, a Iza będzie potrzebowała przeszczepu. Dr Zygmunt Kaliciński, przeprowadził u niej 2 operacje, ratujące jej życie. Zespół kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka pod kierownictwem prof. dra hab.n.med. Bohdana Maruszewskiego wykonał u Izy kolejne operacje, które pozwoliły jej przeżyć z tą złożoną wadą serca do dziś. Przed Izą najważniejsza batalia, przeszczep serca, gdyż zapasy jej własnego serca już się wyczerpują. Przeszczep bez specjalistycznej aparatury jest u Izy i pacjentów z podobną wadą serca praktycznie niemożliwy, gdyż będzie trwał więcej niż 4 godziny, które daje nam serce przewożone w lodzie. Iza będzie mieć szansę dopiero wówczas, gdy transportowane serce wytrzyma dłużej niż operacja. Stąd kolejna inicjatywa społeczna – akcja „#12 godzin dla życia”. Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup zaawansowanego sprzętu służącego do transportu pobranego do przeszczepu serca.

Bardzo nam miło poinformować, że zespół HLA 4transplant otworzy tegoroczny festiwal w Jarocinie, a propagowanie idei przeszczepów towarzyszyć będzie także innym festiwalowym koncertom.

http://dlatransplantacji.pl