Wzruszające wspomnienie o Rysku Riedlu

Fani Ryśka Riedla spotkali się w Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie, by wspomnieć charyzmatycznego wokalistę Dżemu. Nikt tak prawdziwie nie opowiada o ojcu, jak Sebastian Riedel, nikt też tak prawdziwie nie zaśpiewa jego utworów sprzed lat. Bastek zaśpiewał je dla wypełnionego po brzegi klubu Kontrapunkt.

To było spotkanie bardzo wzruszające. Bastek z żoną i dziećmi przybył do Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie i opowiadał o tym, jak sam przed laty przyjeżdżał z ojcem do festiwalowego Jarocina. Opowieści o filcowym kapeluszu, który Rysiek formował nad gazową kuchenką, o systemie słuchawkowym, który umożliwiał mu jednoczesne słuchanie muzyki w słuchawkach i nie rozstawanie się z kapeluszem, o klejeniu samolotów wspólnie z ojcem i o miłości do westernów, pokazały Ryśka z nieco innej strony. Tak, jak książka „Rysiek Riedel we wspomnieniach”, którą można było zakupić po spotkaniu w Spichlerzu.

30 lipca 2019 roku przypada 25. rocznica śmierci legendarnego wokalisty Dżemu. Nie mogło więc podczas tegorocznego Jarocin Festiwal zabraknąć i tego ważnego akcentu. Stąd spotkanie z Bastkiem, który napisał słowo wstępne do wydawnictwa, stąd spotkanie z Marcinem Sitko, autorem książki o tym niezwykłym człowieku. Książka zawiera wiele osobistych wspomnień związanych z artystą – spisanych wśród członków rodziny, przyjaciół, znajomych, dziennikarzy i muzyków. To cenna i pięknie wydana pamiątka dla tych, którzy pamiętają jednego z najbardziej niezwykłych wokalistów polskiej sceny muzycznej.

Spotkanie wzbogaciła wystawa pamiątek po Ryśku Riedlu i wspólne wysłuchanie niepublikowanych nagrań. Te nagrania, na wyjątkowej płycie kompaktowej, której szata graficzna nawiązuje do grafiki płyty winylowej, dołączone są do książki zawierającej także wiele niepublikowanych wcześniej wspomnień i fotografii.