PÓŁFINAŁ JAROCIŃSKICH RYTMÓW MŁODYCH 2023

CZECHOSLOVAKIA

CZECHOSLOVAKIA / grunge indie pop punk / Gdańsk

Grają głośno i słonecznie. Inspirują się muzyką z 30Ton, czyli latami 90-ymi na pełnym Tony Hawku. Czuć od od nich amerykański luz, słońce, plażę i beztroskę a także echa Pavement, Weezer czy Dinosaur Jr. W sumie są to przebojowe melodie, ale utopione w fali gitarowego jazgotu. Wypłynęli szerzej na niezalowe wody na trzeciej płycie „A’more” wydanej w 2021 roku przez Koty Records (CD) i Prototapes (MC). Grają żywiołowe koncerty. W tym roku zaliczyli m.in. Sea You Festival, Męskie Granie, Soundrive Festival i Great September. Zaliczą również Ciebie i o dziwo będzie Ci się podobało.

„Nie wiem, jak Czechoslovakia to zrobiła, ale ilekroć wracam do „A’more”, zupełnie sie wyłączam iautomatycznie odsuwam na bok wszelkie troski. Zespół zaprosił mnie do własnego uniwersum, a ja wskoczyłem tam na główkę i gwarantuje wam, ze jeśli posłuchacie tej płyty, poczujecie to samo.”
Łukasz Brzozowski, Soundrive

„Happysad to dla ciebie pretensjonalne miękiszony, ale hałasowanie w stylu dawnej Ewy Braun znajdujesz z kolei zbyt intensywnym? Zapraszam do Czechoslovakii, gdzie odnajdziesz złoty środek pomiędzy ładnymi, przebojowymi piosenkami z fajnymi, ale nieprzefajnowanymi tekstami a gitarowym zgiełkiem. Muzyka gdańskiego tria jest zresztą trochę taka, jakim na pierwszy rzut oka jawi się lider grupy Adam Piskorz: tlenione włosy, uśmiech na twarzy, kolorowa koszula, ale w dłoniach gitara z charakterystycznym wycięciem, czyli instrument, którym raczej zwykli masakrować uszy słuchaczy metalowcy. Słońce walczy tu z nostalgią, struktura z chaosem, grzeczność z duchem iście chuligańskim. Dawno nie widziałem na rockowym koncercie tak radośnie roztańczonej publiczności. I nastoletniej, i starszej, która pewnie wędrowała przy tej wybitnie najntisowej muzyce myślami do lat swej młodości. 25 lat temu telewizyjna Dwójka na pewno emitowałaby teledyski Czechoslovakii w magazynie „Clipol”. A ja nagrywałbym je na kasetach VHS.”

Jędrzej Słodkowski, Gazeta Wyborcza