logo Jarocin'18
Aktualności – Hańba! w Jarocinie

Hańba! w Jarocinie

21 lutego 2018

Udostępnij: facebook share button twitter share button

Do akompaniamentu akordeonu, bębna, klarnetu i grzebienia śpiewają teksty przedwojennych poetów i podwórkowych artystów udowadniając, że folk ma z punk rockiem więcej wspólnego, niż nam się wydaje. Krakowska Hańba! wystąpi na tegorocznym Jarocin Festiwal.

Nazywają siebie Zbuntowaną Orkiestrą Podwórkową, a swoją muzykę międzywojennym punk-rockiem tworząc fikcyjną opowieść, w której punk nie powstał w latach 70., lecz w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej. Jak zawsze pomagają im w tym międzywojenni poeci (Tuwim, Broniewski czy Jurandot) oraz podwórkowe instrumentarium (banjo, akordeon, bęben, tuba, klarnet).

Po świetnie przyjętym debiucie i niemal nieustającej trasie koncertowej Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba powróciła z kolejnym albumem „Będą bić!” (Antena Krzyku/Karoryfer Lecolds). Zespół odwołując się do czasów sanacji wziął na tapetę kondycję polskiej polityki i konfliktów społecznych, krytykując nacjonalizm i ksenofobię.

W styczniu 2018 roku Hańba! została uhonorowana Paszportem Polityki za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia. Hańba! jest również laureatem nagrody im. Grzegorza Ciechowskiego (2017) oraz nagrody im. Czesława Niemena (2014).

Hańba! gra w składzie:  

Andrzej Zamenhof – banjo, śpiew

Tadeusz Król – akordeon, klarnet

Adam Sobolewski – bęben, grzebień, śpiew

Ignacy Woland – tuba, śpiew

Kup bilety wcześniej
i nie martw się czy wystarczy karnetów download Jarocin'17