Dżem

Grupa Dżem to niekwestionowana legenda polskiej sceny, której historia pełna jest dramatów i zwrotów akcji, ale przede wszystkim to grupa ciesząca się miłością wiernych fanów od kilku dekad.  

 

Pierwsze autorskie utwory Dżemu, stworzone przez Ryszarda Riedla i Leszka Falińskiego, pojawiły się w eterze pod koniec lat 70. Marzeniem młodych muzyków było wystąpienie na festiwalu w Jarocinie w 1980 roku i mimo, że zespół nie został laureatem Rytmów Młodych, zyskał coś dużo cenniejszego – rozgłos i zainteresowanie publiczności.  W 1981 roku Dżem pojawił się na wielu festiwalach i przeglądach muzycznych, w tym znów na Jarocinie już jako gwiazda festiwalu. W tym czasie zaczęły także powstawać pierwsze profesjonalne nagrania, takie jak „Paw” czy „Whisky”, które przyniosły grupie ogromny sukces. Rok 1984 przyniósł takie single jak „Dzień, w którym pękło niebo” i „Wokół sami lunatycy”. W międzyczasie grupa rozpoczęła pracę nad swoim debiutanckim albumem. Kaseta „Dżem”, nagrana na żywo podczas Famy w Świnoujściu, oraz album „Cegła”, wydany rok później, przeszły do historii polskiego bluesa i rocka, stając się największymi hitami zespołu.  

 

W 1989 roku wydano kolejną ważną płytę, „Najemnik”, zawierającą takie klasyki jak „Modlitwa III” czy „Wehikuł Czasu”. Po śmierci Ryszarda Riedla w 1994 roku, Dżem kontynuował działalność z nowym wokalistą, Jackiem Dewódzkim. W kolejnych latach wydali albumy, m.in. „Kilka zdartych płyt” i „Pod wiatr”. W 1998 roku odbyły się koncerty z orkiestrą symfoniczną i chórem, co zaowocowało albumami „Dżem w operze” i „Dżem w operze 2”. W 2001 roku Maciej Balcar zastąpił Jacka Dewódzkiego na stanowisku frontmana.  

 

Początek XXI wieku to trudny czas dla grupy. W wypadku samochodowym zginął Paweł Berger, co było kolejnym ciosem dla zespołu i jego licznych fanów. Dżem jednak po raz kolejny pokazał siłę i determinację, odzyskując swój status po trudnych przejściach. Kolejne ważne momenty w historii zespołu to koncerty przed takimi gwiazdami jak Eric Clapton i AC/DC czy premiera filmu „Skazany na bluesa”, poświęcony pamięci Ryszarda Riedla w 2005 roku. W 2010 roku ukazała się druga studyjna płyta ze składem Balcarem i Borzuckim, Wydawnictwo „Muza” z 2010 roku, było propozycją powrotu do dawnych brzmień.  Kolejna dekada przyniosła kilka albumów koncertowych i wydawnictw DVD.  

 

Dżem pozostaje aktywny, grając koncerty nie tylko w Polsce, ale również za granicą. W 2024 roku zespół ogłosił, że od kwietnia wokalistą Dżemu będzie syn nieżyjącego lidera grupy – Sebastian Riedel.   

Posłuchaj

Zostań partnerem Kup bilet!