c

Róże Europy

roze europy opis

Debiutowali na scenie w Jarocinie

Róże Europy – muzyka pełna autentyczności i uniwersalnego wielopokoleniowego przesłania. Lokomotywa szalonej muzyki z rockową energią.

36 lat historii…

Zespół Róże Europy założył 13 grudnia 1983 roku, wieczorem, we wtorek, w trolejbusie linii Piaseczno – Warszawa, Piotr Klatt grający wcześniej w Lizakach Policyjnych i Lalkach Kaliguli (wokalista, gitarzysta, autor tekstów, dziennikarz muzyczny Telewizji Polskiej, Programu 3 Polskiego Radia i Radia Dla Ciebie).

Oficjalnie zespół po raz pierwszy zaprezentował się na żywo 5 sierpnia 1985 roku na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie przed ponad 12 tysięczna publicznością Festiwalu.

Róże Europy w latach osiemdziesiątych i pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych należały do ścisłej czołówki najpopularniejszych polskich zespołów młodzieżowych. Dziś pielęgnują tradycję garażowego rock’n’rolla, collage rocka i muzyki pop o korzeniach mocno osadzonych w klimacie prostych form muzycznych z uniwersalnym literackim przesłaniem.

Występ w Jarocinie w 1985 roku rozpoczął wielką przygodę zespołu z polską sceną rockową. Róże Europy w kilka miesięcy zaliczają największe i najbardziej prestiżowe w Polsce koncerty rockowego undergroundu m.in. „Zlot Młodzieży Cynicznej” w Gdyni.

Od tamtej chwili byli zapraszani na największe imprezy muzyczne w Polsce m.in. „Poza Kontrolą” i „Brum Top” w Warszawie, „Rock’n’Rollowe Antylyle” we Wrocławiu. Wielokrotnie zapraszano ich na Festiwal do Jarocina, na Union of Rock do Węgorzewa i na Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Wspierali i wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy koncertując co roku w innym mieście. Byli także zapraszani na Festiwal “Przystanek Woodstock”.

W 2013 roku zespół nagrał ostatnią – 9 – płytę studyjną zatytułowaną „Zmartwychwstanie”. Płyta ukazała się w grudniu 2013. Obecnie pracują nad podwójnym albumem The Best Of … Największe przeboje, które będzie można usłyszeć w nowych aranżacjach na płycie, a już teraz na żywo w Jarocinie.

 

Obecny stały skład zespołu:

Piotr Klatt – wokal

Bartosz Bartass Dębicki – gitara

Grzegorz Gre Korybalski – bas

Sebastian Czarcia Łapka Górski – drums