c

Tabu

tabu opis

Wydany w styczniu 2019 roku nowy krążek pochodzącej z Wodzisławia Śląskiego grupy to mieszanka stylów, do których przyzwyczaili już swoich odbiorców na wcześniejszych produkcjach. Wspólnym mianownikiem tych wycieczek zawsze pozostaje reggae’owy puls. Okładkę oraz tytuł można zinterpretować również jako dwa ludzkie oblicza, które ścierają się ze sobą. Zarówno teksty, jak i muzyka na płycie ukazują dwie strony ludzkiej egzystencji, które chcąc nie chcąc, muszą ze sobą współpracować.

“Sambal” został zarejestrowany na przestrzeni dwóch lat w kilku studiach nagraniowych, a za mix i mastering odpowiedzialne jest Eprom Sounds Studio oraz Studio AS One. Gościnnie na płycie usłyszeć można Kamila Bednarka, Kubę Kawalca, Juniora Stressa oraz Lenę Romul. Album przyniósł takie hity jak „Kasia”, „Głowa do góry”, „Nie mam już sił”, czy utrzymany w zaskakującym latynoskim stylu „José Maria”.

Tabu powstali w 2003 roku w Wodzisławiu Śląskim z inicjatywy Rafała Karwota i Marcina Suchego. Wcześniej wydali 4 płyty: „Jednosłowo” (2006), „Salut” (2009), „Endorfina” (2012), „Meteory” (2015) oraz album live z Przystanku Woodstock 2014. Na przełomie swojej 15-letniej historii Tabu zagrało ponad 1000 koncertów w kilku krajach. Z reguły nie mają powodów, aby narzekać na frekwencję na swoich występach. Ich popularność dawno wykroczyła poza środowisko reggae. To wielka rodzina i machina, która prze do przodu niczym dobrze rozpędzona lokomotywa. Grupa jest współorganizatorem jednego z największych polskich festiwali reggae – Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi w Wodzisławiu Śląskim.