PÓŁFINAŁ JAROCIŃSKICH RYTMÓW MŁODYCH 2022

RUINA BAR

Ruina Bar to warszawski zespół grający alternatywnego soft rocka z domieszką wszystkiego, co się da. Ojcem założycielem grupy jest brawurowy PJ (piosenki, gitary, klawisze), który wraz ze zjawiskową Zosią (głosy) tworzy trzon całej tej szajki, a towarzyszą im: tajemniczy Michał (bas) oraz zadziorny Bartosz (perkusja).
Tworzą autorską muzykę, którą na własne potrzeby – jako że nigdy nie mieścili się w gatunkowych szufladach – nazywają smut-jazzem, ew. ścieżką dźwiękową pod wieczorne wino sączone niespiesznie w towarzystwie księżyca. Jak bardzo się uprzeć, to w ich utworach można usłyszeć elementy bluesa, soulu, piosenki poetyckiej, r’n’b i strach pomyśleć czego jeszcze.
Gustują w stylistycznych patchworkach, nieoczywistych strukturach harmonicznych i pięknych smutkach ludzkich. Uważają, że teksty to jednak coś więcej niż dołożenie słów do melodii. Wierzą w siłę wrażliwości i z lubością grzebią w emocjach człowieczych.
Mimo pandemicznych okoliczności zdążyli już zagrać ponad 20 koncertów, m.in. zawojować krakowskie Alchemię i Balkan Club, poznańską Scenę nad Rusałką, warszawskie BarBazaar oraz PraCoVnię, a także zgarnąć Grand Prix festiwalu Goworowo na Rockowo i wyróżnienia na kilku przeglądach muzycznych. Na początku 2022 roku światło dzienne ujrzał ich debiutancki album długogrający Tango na tłuczone talerze (Klamka Music Records).

DYSKOGRAFIA: „Tango na tłuczone talerze” LP, 2022, Klamka Music Records